"Pojawił się promyk nadziei". Watykan o sytuacji uprowadzonych ukraińskich dzieci
– Misja pokojowa specjalnego wysłannika papieskiego kard. Matteo Zuppiego skupiła się na tej kwestii – tłumaczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas spotkania w Nettuno pod Rzymem. – Pojawił się promyk nadziei – dodał duchowny.
Działania Watykanu ws. porwanych ukraińskich dzieci
Pojawiła się pewna otwartość, pewna uwaga ze strony rosyjskie – zaznaczył kardynał i dodał: "Teraz należy uruchomić mechanizmy, aby posunąć tę sprawę naprzód". Stolica Apostolska jest "bardzo aktywna" w zapewnianiu powrotu ukraińskich dzieci do ich rodzin.
W imieniu papieża Franciszka, kard. Matteo Zuppi, który jest również arcybiskupem Bolonii i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch, udał się na Ukrainę i do Rosji. W Moskwie rozmawiał m.in. z kremlowską komisarz ds. praw dzieci, Mariją Lwową-Bełową.
Przypomnijmy, że Lwowa-Bełowa od marca jest objęta nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za uprowadzenie ponad 19 000 ukraińskich dzieci do Rosji.
"Światowa lista hańby". ONZ: Rosjanie zabili na Ukrainie 136 dzieci
Tymczasem Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oskarża Rosjan o zabicie 136 dzieci podczas działań wojennych na terytorium Ukrainy, tylko w 2022 r.
W czerwcu agencje prasowe Reuters i AFP ujawniły raport Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dokumencie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oskarża Rosjan o zabicie 136 dzieci na Ukrainie w 2022 r. Szef Organizacji wskazał także, że rosyjskie Siły Zbrojne zostaną wpisane na "światową listę hańby".
Z ustaleń wynika, że wojska Federacji Rosyjskiej okaleczyły 518 dzieci, wykorzystały 91 dzieci jako tzw. żywe tarcze oraz przeprowadziły 480 ataków na szkoły i szpitale na terytorium Ukrainy.